Nicaragua SHG

100% arabica

Sladká chuť kávy s čokoládovo - vanilkovou arómou vás vytiahne z postele, už len pre jej úžasnú vôňu. Mierny citrusový záver vám pošteklí chuťové poháriky a naštartuje váš deň. 

Vyberte si variant:

Cena od 3,50 €

Nicaragua SHG je mimoriadne jemná a vysoko vyvážená káva. Je považovaná za jednu z najkonkurencie schopnejších káv na svete a to aj vďaka podmienkam, v ktorých sa pestuje. Skratka SHG znamená Strictly High Grown a popisuje kávy z plantáží situovaných od 1.500 do 2.000 metrov nad morom. Táto nadmorská výška umožňuje zrnku rásť pomalšie. Nikaragua SHG je mierne sladká, s citrusovou kyslosťou a na samotnom závere ešte môžete zacítiť čokoládu.

Chuťový profil

Nikaragua SHG sa vyznačuje jemne medovou chuťou, dokonale skombinovanou s arašidmi a tónmi čiernych ríbezlí. Čierny čaj a kvetinové arómy harmonizujú strednú kyslosť. Kávy z týchto oblastí sú charakteristické pre miernejšiu kyslosť a komplexnú chuť. Nikaragujská káva je sušená za mokra, čo pomáha fixovať jednotlivé zložky arómy a príchute. Po dopití posledného dúšku dlho odznieva v ústach čokoláda, ktorá vás dostane.

Pestovanie, spracovanie

Nikaragua, ktorá hraničí s Kostarikou a Hondurasom, vyrába celý rad káv pre trh so špeciálnymi kávami. Prvenstvo jej napríklad patrí za pestovanie najväčších kávových zŕn. Je v poradí 12. krajinou v pestovaní kávy vo svete. Z celkového objemu je to, ale len 1,4% kávy z celkovo vypestovanej kávy na svete. Viac ako 90% svojej produkcie expeduje. Od začiatku pestovania, ktoré začalo v 19. storočí si prešli jej pestovatelia turbulentným obdobím. Káva ovplyvnená vojnou, hurikánmi, zákazom vývozu si konečne v posledných rokoch opäť získava spať svoju popularitu. Na jedinečnosti jej pridáva nadmorská výška v akej sa pestuje. Veľmi pomalý rast plodov má v dobe zberu za následok oveľa hustejšie a kvalitnejšie zrno. Kávové čerešne sa zbierajú ručne od východu slnka. Káva sa necháva kvasiť aeróbne, bez vody, cez noc asi 12 -18 hodín, v závislosti od nadmorskej výšky farmy a okolitých podmienok. Hneď ako káva dosiahne bod kvasenia, dôkladne sa umyje a pokiaľ to priestor dovolí, nechá sa ešte niekoľko hodín na plachtách pod slnkom. Ak na to neostáva dostatok času, tak je káva ihneď zabalená a doručená do nákupnej agentúry.

Kávu v Nikarague pestujú hlavne malí farmári. Svojím prístupom k pestovaniu, používaním tradičných technológií pri sušení, striktným odmietaním GMO politiky si získavajú čoraz viac priaznivcov.

Ako si ju pripraviť

Tak ako je to v prípade každej dobrej zaoblenej kávy, je k dispozícii mnoho možností prípravy. Nikaragujská káva je vynikajúcou voľbou pre dlhé čierne americano alebo rôzne espresso nápoje, kde pri pití necítiť kyslosť. Tá sa prejaví postupne, ako káva chladne. Tento druh kávy je skvelou voľbou do automatických kávových strojov. Ak chcete jej chuť zdokonaliť, skúste hrubšie mletie zŕn.


Druh kávy: 100% arabica

Praženie: stredné

Balenie: 50g / 220g / 1kg