Mexico SHG EP Chiapas

100% arabica

Táto káva vás zatiahne do mexických kávovníkov, ktorá svojou vôňou vám dodá temperament a energiu na celý deň. Vyskúšajte!

Vyberte si variant:

Cena od 3,50 €
Mexická káva Chiapas je prémiová mexická káva pestovaná v južnom štáte Chiapas a vyznačuje sa ľahko jemnou chuťou a bohatou sviežou kyslosťou so svetlým až stredným telom. Chiapas ťaží zo zmiešania podnebia Tichého oceánu na západe a Atlantického oceánu na východe. V kombinácii so svahmi pohoria Sierra Madre, ktoré rozdeľujú štát a dosahujú až 1 600 metrov nad morom v blízkosti hraníc s Guatemalou, vzniká nespočetné množstvo mikroklím, kde dopestujú výrazne prémiovú a kvalitnú fair trade kávu.


Chuťový profil

Káva Mexico SHG EP Chiapas má vyvážené telo a vyznačuje sa ovocnými a orieškovými tónmi. Kyslosť je jasná ale nie príliš silná a aróma jemná, svieža s príjemným záverom. Zároveň má pomarančové podtóny súvisiace s regiónom dopestovania, s náznakmi karamelu, kakaa a zemitosti. Chuť vlašských orieškov odznieva spolu s ostatnými prvkami ešte dlho po dopití. Pri odbornej príprave môžu skúsenejší kávičkári cítiť chuť bieleho suchého vína. Obsah kofeínu je nižší, vďaka čomu si ju môže človek vychutnať aj v neskorších hodinách.


Pestovanie, spracovanie

Mexiko ako celok je ôsmym najväčším producentom kávy na svete, pričom väčšina produkcie sa dopestuje v štátoch Chiapas a Oaxaca. Káva sa prvýkrát dostala do Mexika koncom 17. storočia, keď sa pestovala na farmách, ktoré boli vo vlastníctve Európanov, prevažne pôvodnými mexickými robotníkmi. Sopky a horúce tropické podnebie poskytujú úrodnú pôdu, ktorá zlepšuje dodávku živín do kávovníkov a pomáha rozvíjať ich výslednú chuť. Kvalitná káva Chiapas údajne konkuruje komplexnosťou a silou jemnejším guatemalským kávam.


Okrem perfektnej chuti sa tento druh kávy môže pochváliť aj titulom Strictly High Grown a European Process. SHG označuje kávu pestovanú vo vysokých nadmorských výškach, čím získa hustejší a živší chuťový profil ako káva pestovaná v nižších nadmorských výškach. Vyššie nadmorské výšky poskytujú prostredie vhodné pre kávu arabica, podnebie býva chladnejšie s menším počtom priamych slnečných lúčov a dostatkom vlhkosti. To spôsobuje, že ovocie kávy pomaly dozrieva, čo poskytuje viac času na rozvoj hĺbky a sladkosti, ako aj mnohé z ďalších požadovaných vlastností, ktoré hľadáme vo vynikajúcich špeciálnych kávach. European Process označuje ručné triedenie vďaka ktorému sa odstránia všetky nedostatočné zrná.


Kávu pestujú väčšinou farmári, ktorí sa zoskupujú do družstiev. Pri sušení využívajú najčastejšie "wet- processed" - mokré sušenie, záleží od konkrétneho regiónu. Kávové čerešne sa najskôr rozpučia, odstráni sa vonkajšia vrstva šupky a zrno so slizom sa nechá fermentovať vo vode niekoľko dní, následne sa umyje. Po dosiahnutí optimálnej vlhkosti putuje na export. Aj keď je tento postup v mexickej káve Chiapas relatívne nový, vyžaduje si značné zručnosti a prináša jedny z najkvalitnejších káv na svete.


Ako si ju (najlepšie) pripraviť?

Najlepšie výsledky prípravy kávy Mexico SHG EP Chiapas dosiahnete na espresso kávovare. Okamžité
jemné mletie zabezpečí postupné uvoľňovanie ovocných tónov. Maximálna bohatosť chuti a pevná
rozpustná creama bude pozitívnym začiatkom každého nového dňa. Pre zjemnenie pomôže lyžička
smotany alebo cukru.

Druh kávy: 100% arabica

Praženie: stredné

Balenie: 50g / 220g / 1kg