India plantatin AA

100% arabica
Namasté kávoholici. India je známa svojimi koreninami a ich charakteristickou chuťou jedál. Káva India má jemne sladkú chuť s miernou aciditou a chvíľami korenistou arómou.

Vyberte si variant:

Cena od 3,50 €
India je siedmou najväčšou veľmocou v pestovaní kávy na svete. Ich káva pozostáva z homogénnych, veľkých a zrelých zŕn pochádzajúcich z najlepších plantáží južných oblastí. Monzúnové podnebie a obzvlášť úrodná pôda predurčuje túto krajinu na pestovanie kvalitnej arabiky. Indická káva je jednou z najobvyklejších, ponúka zaujímavú jemnosť a stimulujúcu intenzitu. Zároveň je India jedinou krajinou, kde sa všetka káva pestuje v tieni. Chuť je zvyčajne mierna, nie príliš kyslá a má exotickú plnú chuť a jemnú arómu.


Chuťový profil

India Plantation AA pozostáva z veľkých, starostlivo vybraných a kvalitných fazúľ. Táto arabica pochádza z najlepších indických kultivácií a dá sa opísať ako utlmená, so správnym telom a zaujímavou chuťou. Vyznačuje sa plným, komplexným a takmer dokonalým chuťovým profilom. Je oriešková, sladká a jemná. Orechová aróma spolu s jemnou sladkosťou vytvárajú harmonickú
kombináciu. Jej mierne korenistá pachuť môže byť trochu prekvapivá. Má vynikajúce telo a zanecháva dlhotrvajúcu, jemne sladkú chuť.


Pestovanie, spracovanie

História a pôvod kávy v Indii sa datuje okolo roku 1600. Príbeh hovorí, že indický pútnik Baba Budan šiel na púť do Mekky, počas ktorej z Jemenu prepašoval sedem fazúľ kávovníka. Arabi si svoju kávu dôkladne chránili, preto nebolo jednoduché získať semená. Po príchode domov ich zasadilv Chandragiri.


Spôsob, akým India pestuje kávu je jedinečný - pod baldachýnom rôznych odrôd stromov, ktoré zaisťujú tieň a výživnú pôdu. Zároveň sa medzi kávovníkmi nájdu rastliny a kríky korenia, ktoré majú významný vplyv na dozrievanie a konečnú chuť kávy. Označenie Plantation sa vzťahuje na najvyšší stupeň pranej arabiky pestovanej v Indii. Hodnotenie AA má vďaka najkvalitnejším a dostatočne
veľkým plodom. Kávovníky tu rastú v nadmorskej výške 1 000 - 1 500 metrov nad morom.

Všetka káva v Indii je zbieraná ručne bez použitia strojov. Nedozreté fazule môžu zostať na rastlinách a dozrievať ďalej, čo ale vyžaduje, aby sa zberači vrátili k rastline aj štyri alebo päťkrát počas dvojmesačnej zbernej sezóny. Po zbere sú čerešne kávy roztriedené, umyté a popučené. Tento proces musí byť rýchly, aby sa predišlo kvaseniu. Rozdrvené čerešne sa potom prirodzene nechajú fermentovať cca 12 až 18 hodín. Mechanicky sa umyjú (odstráni sa sliz) a namočia sa pod vodu na zlepšenie farby. Potom sú sušené na slnku, na terasách obložených tehlami. Aj keď tento proces trvá oveľa dlhšie ako mechanické sušenie, pestovatelia veria, že pomalšie sušenie skutočne zvyšuje chuť kávy.


Ako si ju (najlepšie?) pripraviť?

India Plantation AA je skvelá aromatická káva vhodná na rôzne spôsoby varenia. Jej vysoký obsah kofeínu naštartuje vaše zmysly za každých okolností. Odporúčame ju predovšetkým pre tlakové kávovary (Moka kanvice). Jej vynikajúcu chuť skvelo extrahuje aj French Press a kávovar.

Druh kávy: 100% arabica

Praženie: stredné

Balenie: 50g / 220g / 1kg