Ethiopia Djimmah

100% arabica

Kávoholici vedia, že nemať kávu z Etiópie je kávičkovské fopá, a preto ak sa nenachádza v policiach vašej kuchyne, tak to rýchlo napravte. Vedzte, že ak začínate kávičkovať, skúste tento druh kávy, ktorý nechá stopu na vašich jazýčkoch ešte ozaj dlho.

Vyberte si variant:

Cena od 3,50 €

Etiópia je rodiskom kávy: v lesoch regiónu Kaffa rástla káva arabica divoko. Tieto kávy sú dobre známe pre svoje telo a kyslosť. Djimmah sa pestuje v etiópskych oblastiach Illubabor a Kaffa v nadmorskej výške od 1 300 do 1 800 metrov nad morom. Každoročne vyprodukujú a vyvážajú asi 60 000 ton kávy. Tieto kávy majú typickú vyššiu kyslosť, ľahké až stredné telo a komplexné chuťové tóny.

Chuťový profil

Táto stredne silná arabica má intenzívnu sladkosť s tónmi podobnými vínu. Bohaté hladké telo, hlboko aromatické s komplexným zemitým záverom. Káva z Etiópie je známa svojimi jasnými ovocnými a kvetinovými príchuťami. V chuti je na začiatku cítiť citrón, po ňom nasledujú tóny ovocných bobúľ a škorice so sladkosťou cukrovej trstiny. Je to krásne jemná prírodná káva, ktorá ponúka upokojujúce, pohodlné a neuveriteľne ľahké pitie. Použitá metóda spracovania má obrovský vplyv na konečnú chuť kávy, v tomto prípade sa plody sušia "natural", čiže za sucha.

Pestovanie, spracovanie

Etiópia je považovaná za miesto, kde sa káva vyskytla po prvý raz. Mnoho odborníkov tvrdí, že táto krajina je jediným miestom na svete, kde káva natívne rástla a apokryfný príbeh Kaldiho sa hovorí znova a znova. Kaldi bol pastier kôz, ktorý objavil kávu potom, čo bol svedkom elánu, ktorý jeho kozy dostali z jedenia kávových čerešní. Jedinečná káva, o ktorej sa predpokladá, že je svojou chuťou najbližšie k pôvodnej divokej rastline, rastie v ideálnom podnebí. Rastliny sú dobre chránené väčšími stromami v okolí lesa, ktorý poskytuje tieň pred poludňajším slnkom a zachováva vlhkosť v pôde.

Pozberané čerešne sa spravidla triedia a čistia, aby sa oddelili nezrelé, prezreté a poškodené čerešne. Následne sa plody rozprestierajú na slnku na veľkých betónových či tehlových terasách alebo na rohožiach zdvihnutých do výšky pásu na podstavcoch. Pravidelne ich prehrabujú, aby zaistili rovnomerné sušenie a predišli plesniam. V závislosti od poveternostných podmienok môže sušenie trvať až 4 týždne, kým sa nedosiahne optimálny obsah vlhkosti. Potom sa čerešne hromadne uskladňujú v špeciálnych silách, až kým nie sú odoslané do mlyna, kde prebieha lúpanie, triedenie a vrecovanie. Všetky vonkajšie vrstvy sušenej čerešne sa v jednom kroku odstránia pomocou lúpacieho stroja.

Ako si ju pripraviť

Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, pokúste sa kávu zomlieť tesne pred použitím. Majte však na pamäti správnu kvalitu a hrúbku mletia, ktorá zodpovedá kontkrétnemu typu zariadenia, ktoré chcete použiť. Na šálku zvyčajne nepotrebujete viac ako 1,5 - 2 čajové lyžičky kávy (asi 7 gramov). Používajte vodu okolo 95 °C. Dopriať si ju môžete počas celého dňa, s mliekom alebo aj bez neho.

Druh kávy: 100% arabica

Praženie: stredné

Balenie: 50g / 220g / 1kg

HODNOTENIA ZÁKAZNÍKOV

*****

Som veľmi spokojná s kávou z Kávičkova. Naša TOP je Ethiopia. Z kávičkova kupujeme aj kvalitné slovenské medy a ovocné vínka. Komunikácia obchodu je úžasná a dodanie rýchle. Obľúbili sme si tento obchod. Danka K., BA