El Salvador SHG EP – Elbobollon

100% arabica

Stredná Amerika sa môže pýšiť skutočne skvelou a kvalitnou kávou a jednou z nich je aj El Salvador. Susedí s Guatemalou a Hondurasom, avšak nezameňte si ich chute, ktoré sú skutočne unikátne a práve táto káva vám dodá sladkú až karamelovú chuť.

Vyberte si variant:

Cena od 3,50 €
El Salvador SHG EP pochádza z plantáží nachádzajúcich sa v horských a sopečných oblastiach vo výške 1350 metrov nad morom. Kávovníky sa pestujú vo veľmi priaznivých klimatických a pôdnych podmienkach. Táto ručne zbieraná káva zo Salvadoru poskytne v šálke veľmi sladký a čistý chuťový profil. Približne 60% vyrobenej kávy pochádza z odrody Bourbon, ktorá sa vyznačuje mimoriadne čistým, jasným a sladkým profilom so silnými orieškovými podtónmi. El Salvador je známy svojou vynikajúcou kvalitou a je považovaný za jeden z najdôležitejších druhov kávy na svetovom trhu.


Chuťový profil kávy El Salvador

Jemná, ale veľmi citeľná kyslosť týchto zŕn je výhodou a umocňuje jemný charakter salvádorskej kávy. Dobré telo, ovocná chuť, nádherná sladkosť a veľká starostlivosť, ktorú pestovatelia pri príprave kávovej fazule vykonávajú, zaručujú vysokú kvalitu tejto arabiky. Všeobecne platí, že kto má rád kombináciu čokoládových tónov v stredoamerických kávach s inými príchuťami a chce si zlepšiť chuťové bunky stimuláciou rôznych chuťových bodov, bude preňho El Salvador SHG EP - Elbobollon ideálnou voľbou.

Pestovanie, spracovanie

Stredoamerická republika Salvador prešla dlhou cestou a zaslúžene patrí k jedeným z najväčších producentov kávy na svete. Od roku 1880 sa gurmánska káva stala hlavnou vývoznou plodinou prechádzajúcou indigom. Nájdeme tu až 7 rôznych pestovateľských oblastí, kde sú plantáže umiestnené na horských svahoch, tvorených z popola a sopečnej lávy. Vysoko priepustné pôdy bohaté na minerály predstavujú úrodnú zem pre vegetáciu a tým aj kávovníky. SHG - Strictly High Grown označuje plodiny takej kávy, ktorá bola pestovaná výlučne vo vysokej nadmorskej výške. Skratka EP -European Preparation znamená, že bola pripravená so špeciálnou starostlivosťou: chybné plody a ostatné nečistoty sa kontrolujú a odstraňujú zásadne ručne.

Po zbere sa kávové čerešne pretriedia, potom prirodzene fermentujú, umyjú sa a sušia na tradičných hlinených terasách alebo vyvýšených záhonoch. Po dosiahnutí požadovanej úrovne vlhkosti sa plody skladujú v drevených silách alebo vreciach, aby si odpočinuli, kým sa neolúpu. Po vylúpaní sa zrnko vyčistí a znova roztriedi. Nasleduje balenie a vývoz.

Ako si ju pripraviť

Vďaka svojmu chuťovému profilu je ideálna pre najjemnejšie zmesi. Ako káva jedného pôvodu chutí rovnako dobre, ak je pripravená v espresso kávovare, v moka kanvici, filtračnom kávovare, aeropresse alebo ako prekvapkávaná. Ak si ju ale plánujete pripraviť vo french presse, odporúčame hlavný čas prípravy o niečo skrátiť, aby bola výsledná chuť lahodnejšia. Fantasticky chutí tiež so smotanou a cukrom.

Druh kávy: 100% arabica

Praženie: stredné

Balenie: 50g / 220g / 1kg