Brazilia Santos NY

100% arabica

V našich končinách jedna z najvyhľadávanejších a najobľúbenejších káv je práve Brazília a my vám ju ponúkame v príjemných tónoch čokolády a orieškov, ktoré sú pre ňu charakteristické.

Vyberte si variant:

Cena od 3,50 €

Najväčším producentom kávy na svete je Brazília. Odtiaľ pochádza aj Brazilia Santos NY, ktorá patrí v našich končinách k jednému z najobľúbenejších druhov káv, ktoré si s radosťou vychutnávame. Táto 100% arabica má nízku kyslosť. Vďaka prirodzenému sušeniu zŕn v čerešni a na slnku získava svoju príjemnú chuť v tónoch orieškov a čokolády.

Chuťový profil kávy Brazília

Jemnosť tejto brazílskej kávy je takmer dokonale vyvážená. Pomalé sušenie dodáva plodom sladkosť, preto chutí po mliečnej čokoláde, orieškoch a pri niektorých odrodách aj sladkých citrusoch. Pretože ide o čistú arabicu, jej crema je tenká a rovnomerná. Ak patríte k ľuďom, ktorí si radi doprajú kávu niekoľkokrát denne, môže byť pre vás správnou voľbou kvôli jej stredne plnej intenzite.

Pestovanie, spracovanie

Kávovníky a celý proces spracovania, ktorý nám ponúkajú typické kávové zrná Brazilia Santos NY, nájdeme v Sao Paulo. Človek by čakal, že názov Santos odkazuje na miesto pestovania. Opak je však pravdou. Santos je prístav, odkiaľ sa vyvážajú tieto zrná kávy do celého sveta. Pestujú sa v priemernej nadmorskej výške približne 1 000 metrov nad morom. Každý miestny menší farmár má svoje vlastné postupy pre pestovanie a spracovanie, preto sa môže chuť kávy z rôznych fariem mierne líšiť. Neexistuje žiaden štandardizovaný postup. Základom je suché sušenie. Čo znamená, že kávové zrnká ostávajú vo vlastnom plode - v čerešni, sušia sa prirodzene, pomaly a na slnku. Vďaka tomuto procesu preniká sladká chuť až do samotných plodov. Kávové zrnká obklopuje sladká želová hmota, ktorá vo finále veľmi pomáha chuti kávy. Pre veľké farmy nie je tento druh kávy prioritou, preto sa Brazilii Santos NY dopestuje len určité množstvo.

Vo všeobecnosti sa Brazília ako najväčší producent kávy na svete orientuje skôr na arabicu nižšieho stupňa. Ale svojimi vhodnými klimatickými podmienkami a historickým poznatkami o káve dokážu vyrobiť rôzne druhy kávy so špecifickou chuťou a arómou.

Ako si ju pripraviť

Prečo je u nás tento druh kávy taký vyhľadávaný je, že má skvelú jemnú chuť. Nie každý má rád výraznú chuť kávy. Preto ňou môžete prekvapiť aj človeka, ktorý kávu nepije denne. Jej rovnováha v chuti je základom pre všetkých jej nadšencov. Môžete si z nej pripraviť skvelé espresso: 7 gramov mletej kávy na 0,04l vody. V prípade, že si ju chcete vychutnať pri pohodlných raňajkách tak: 17 gramov kávy na 0,25l vody. Brazilia Santos NY je vhodná aj pre tých, ktorí si do kávy radi pridávajú mlieko či cukor.


Druh kávy: 100% arabica

Praženie: stredné

Balenie:  50g / 220g / 1kg