Pripavte si originálnu tureckú kávu

30.12.2020

V našich končinách je považovaná turecká káva, za starú klasiku v podobe pomletej kávy, ktorú zalejete horúcou vodou. Nie je to však celkom pravda, a preto sme sa rozhodli vám ukázať, ako sa naozaj taká dobrá turecká káva pripravuje.

Na prípravu tureckej kávy je vhodná čerstvo veľmi jemno pomletá káva. Ideálne je ju pomlieť na jemný prášok.

Aby to bola ozaj turecká káva, mali by ste si zadovážiť džezvu. Džezva je krásna kovová nádoba s dlhým držadlom, plochým dnom a tvarovaným telom, ktoré má zúžené hrdlo (viď. obrázok). Majú rôzne veľkosti, podľa toho koľko kávy chcete pripravovať.

Džezva na prípravu tureckej kávy
Džezva na prípravu tureckej kávy
Ďalej budete potrebovať trstinový cukor a mletý kardamón, prípadne sa dáva šafrán, vanilka, škorica dokonca aj čokoláda. Kardamón sa bežne používa do káv na balkáne a v arabských krajinách, avšak opatrne s ním, lebo naše slovenské jazýčky naň nie sú moc zvyknuté. Je na vás, čo do svojej kávy dáte a možno bude najlepšie vyskúšať všetky a posúdiť, ktorá bude pre vás tá naj.


Určite nezabudnite na malú šáločku z ktorej sa pravá turecká káva zvykne piť. Iba tak si vychutnáte skutočnú chuť orientu a vedzte, že viac ani nebudete potrebovať, lebo obsahuje najviac kofeínu zo všetkých pripravovaných káv.

Kardamón
Kardamón

Ako pripraviť tureckú kávu


Vždy dávate toľko lyžičiek kávy, koľko chcete urobiť šálok kávy. Ak chcete robiť 3 kávy, použijete 3 kopcom nabraté čajové lyžičky kávy. 

Dajte do džezvy vodu, kávu a trstinový cukor podľa vlastnej chuti. Ak chcete vyskúšať kardamón dajte ho do džezvy za malinkú špičku lyžičky, ozaj opatrne. Ak ste milovník škorice a vanilky ako ja, skúste ju dať miesto kardamónu. Obsah džezvy nemiešajte, len ju dajte na zapnutý horák a dajte pozor, aby sa voda zohriala tak na 90-95°C, teda aby nedosiahla bod varu 100°C. Po chvíli začnite miešať kávu a naďalej udržujte minimálnu teplotu ohrevu. Začne vám vznikať hustá pena, ktorá keď bude až po vrchný okraj, dajte džezvu mimo horák a penu odoberte do šálok. Následne dajte džezvu opäť na horák a čakajte na ďalšie spenenie. Opäť penu odoberte a môžete skúsiť ďalšie napenenie. Ak nie nevadí, pretože už po prvom spenení kávy je ťažké dosiahnuť druhú a tretiu penu bez toho, aby vám káva začala vrieť. Ak máte penu pripravenú v šálkach, nalejte veľmi pomaly samotnú kávu, tak aby pena vyplávala na povrch. Káva je hotová :)

Nezabudnite si ku káve dať pohár studenej vody a nejaký sladučký dezert, napríklad baklavu alebo kúsok čokolády.

Originálna turecká káva
Originálna turecká káva

Tím kávičkovo praje príjemný pôžitok z tureckej kávy :)


  • Autor článku: Dana Kocsisová
  • Zdroj obrázkov: pixabay, freepik